با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

کار در شرکت های بین المللی و رقابت با وکلای خارجی

پرسش و پاسخدسته بندی: حقوق تجارت: شرکت‌های تجاریکار در شرکت های بین المللی و رقابت با وکلای خارجی
دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت asked 1 سال ago

با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوارمان
آقای دکتر دو سوال دارم که جهت تنویر ذهن حضرتعالی و تبیین کامل سوال ناگزیر از طرح دو مقدمه می باشم و ابتدا بابت طولانی بودن آن عذرخواهی میکنم.
مقدمه اول :
همانطور که مستحضرید طی مذاکرات کانون وکلای مرکز با کانون وکلای انگلستان توافقی مبنی بر شناسایی پروانه وکالت وکلای ایرانی مشروط به گذراندن امتحاناتی در انگلستان صورت گرفته است ، احتمالا ورود به حوزه وکالت داخلی در انگلستان و نیز سایر کشورها برای وکلای فارغ التحصیل از ایران بسیار بسیار دشوار است اما در حوزه بین المللی و دعاوی تجاری بین المللی میتواند متفاوت باشد.
مقدمه دوم :
آنچه حقیر دریافته ام در گرایش حقوق تجارت بین الملل بحث های تئوری و عملی نسبت به دیگر گرایشات بالاخص گرایشات سنتی بسیار بهم نزدیکترند و این امر امکان کار علمی و عملی توامان را میسر و سهل میکند،
اما همانطور که حضرتعالی نیز فرمودید حتی اگر در بهترین دانشگاههای دنیا تحصیل نموده باشیم در اینجا برای ما فرش قرمز پهن نخواهند کرد و کار و راه تازه آغاز خواهد شد و به نوعی خودمان می بایست کارافرینی کنیم و سوال حقیر هم در خصوص این آغاز راه و کارافرینی است ،
راه در حوزه داخلی مشخص است و تقریبا تمامی وکلا جز عده اندکی در گذشته این راه را پیموده و احتمالا در آیند ه نیز همین راه را طی خواهند کرد ( قبول دعاوی متعدد و حضور هر روزه در دادگاههای مختلف از خانواده تا کیفری و… ) و ما نیز اگر بخواهیم همین راه را انتخاب نماییم ازین قاعده مستثنی نخواهیم بود ، گرچه این انتخاب از راه اول ساده تر است اما چیز های زیادی از دست خواهد رفت و هزینه های این راه خصوصا هزینه های معنوی آن میتواند زیاد باشد ، جایگزین راه اخیر میتواند راه اول باشد که عرض شد آن راه بر ما نامعلوم سوال بنده از شما می باشد.
حال سوال این است :
خروجی این تحصیلات در خارج از کشور و سختی ها میتواند کار عملی در کنار کار علمی و وکالت و ارئه خدمات حقوقی در سطح بین المللی و تجارت بین الملل باشد یا خیر ؟
در خصوص کار علمی که حضرتعالی استاد هستید و سابقه علمی شما و کمبود منابع داخلی در این حوزه روشن است و امکان و جای کار بسیار دارد ،اما در کنار کار و فعالیت علمی ، کار و فعالیت عملی چگونه است ؟
آیا اصلا چنین امکانی وجود دارد و چیزی تحت عنوان وکالت در سطح بین المللی و ارائه خدمات حقوقی چه برای شرکت های داخلی و خارجی و یا حتی دولت ها در این سطح و در حوزه مسائل مربوط به تجارت بین الملل و دعاوی تجاری بین المللی وجود دارد یا خیر ؟ و اگر وجود دارد آن را چطور ارزیابی می کنید ؟
سوال دوم اینکه گفته شده بطور کلی غیر انگلیسی زبانان در رشته حقوق به سبب اهمیت بالای تسلط بر زبان انگلیسی نمیتوانند در نهایت دانشی در خصوص زبان انگلیسی کسب کنند که بتوانند با شخصی که زبان مادریش انگلیسی است در این حوزه رقابت نمایند و شرکت ها در نهایت تمایل به همکاری با شخص اخیر و وکیل یا مشاوری دارند که زبان مادریش انگلیسی باشد، نظرتان در این خصوص چیست ؟
با تشکر بسیار و معذرت خواهی بابت اطاله سوال

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

سلام علیکم؛
۱. بله – می توان در سطح بین المللی برای شرکت های خارجی کار کرد اما این مستلزم دانش بالا و لینک قوی است تا بتوان به این شرکت ها راه یافت. طبیعتا هر شرکتی در حال حاضر دارای مشاور حقوقی است و کرسی خالی ندارد مگر شرکت های تازه تاسیس

۲. بله دانش زبان انگلیسی تعیین کننده است و در این شکی نیست. اما می توان با سرمایه گذاری سطح خود را به خارجیان نزدیک است و این شدنی است
با همه اینها به نظر حقیر کار علمی جدی با کار عملی جدید ابدا قابل جمع نیست. به نظرم شایسته است بنا را بر کار علمی جدی و تولید محتوی مطلوب بگذاریم و برای دور نماندن از فضای اجرا به صورت موردی و پاره وقت به کار عملی هم پرداخت.
همیشه موفق باشید.