با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

شخصیت حقوقی عروسک جناب خان

عبدی asked 1 سال ago

با سلام لطفا در مورد اختلاف حقوقی در خصوص مالکیت مادی و معنوی شخصیت جناب خوان توضیح دهید.

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

شخصیت عروسکی یک نوع اثر هنری محسوب می شود که طبق قانون ۱۳۴۸ قابل حمایت است بدون اینکه خالقان آن از جمله طراح عروسک و گوینده و دیالوگ نویس محتاج ثبت آن باشند تا از حمایت قانون بهره مند شوند و اگر بخواهند محکم کاری کنند می توانند در وزارت ارشاد ثبت کنند.

در کارگاه گفته شد که هر اثر فکری دو مقاله مادی و معنوی دارد. حق معنوی متعلق به پدیدآورنده/گان و غیر قابل انتقال است. در حالی که حق مادی اگر سفارش دهنده یا کارفرما یا سرمایه گذار باشد متعلق به وی است و قابل انتقال است.

🍉 در مورد جناب خان؛ به بخشی از مصاحبه خالق شخصیت وی توجه فرمایید:

👈صاحب امتیاز جناب خان در ادامه درباره بحث حقوق مادی و معنوی که درباره یک شخصیت این چنینی وجود دارد، گفت: به طور کلی تعریف حقوق معنوی این است که تمام کسانی که به لحاظ هنری در خلق و شکل گیری یک پدیده هنری نقش دارند، چه یک نفر چه 10 نفر، صاحب حقوق معنوی می‌شوند که کسی حق نقض آن را ندارد، این حقوق قابل واگذاری نیستند و مستقیماً نشان دهنده این است که یک پدیده هنری توسط چه کسی طراحی شده؛ اما حقوق مادی به افرادی برمی‌گردد که برای شکل گیری یک پدیده روی آن سرمایه گذاری می‌کنند، مثل کلاه قرمزی یا شهر موش‌ها که چون هنرمندان در بستر فراهم شده توسط صدا وسیما شروع به خلق اثر کرده‌اند، مالکیت مادی آن هم به سازمان برمی‌گردد و این مالکیت قابل انتقال است.

او یادآور شد: اما در مورد جناب خان و همه عروسک‌های کوچه مروارید، مالکیت مادی آن‌ها به نام است، اتفاقی که توسط ارشاد ثبت شده است. در مورد جناب خان هم مسائلی پیرامون این فضا ایجاد شد که شکر خدا در حال برطرف شدن است.