با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

صراط مستقیم برای هیات علمی شدن

پرسش و پاسخدسته بندی: مشاورهصراط مستقیم برای هیات علمی شدن
fahimehjafari asked 3 سال ago

 

باسلام و عرض ادب و احترام
دکتر حبیب زاده استاد دانشکده ی حقوق دانشگاه امام صادق
اینجانب دانشجوی سال آخر دانشگاه امام صادق علیه السلام پس از مطالعه ی رزومه ی علمی قوی شما متوجه شدم شما تقریبا ۸ کتاب و چندین مقاله علمی در رزومه ی خود ثبت کرده اید 
اینجانب به دنبال رسیدن به جایگاه علمی شما به عنوان استاد دانشگاه مطرحی در تهران هستم 
از شما تقاضای راهنمایی دارم 
آیا صرف تالیف کتاب و مقاله میتوان به این جایگاه دست یافت؟
آیا در این میان که تعداد افراد مدرک دکتری بدست ،بسیار شده، شانس رسیدن به جایگاه استادی دانشگاه تهران یا بهشتی وجود دارد؟
آیا مسیری هست که من از آن بی اطلاعم؟
ادامه تحصیل در رشته های پایه ای و مبنایی مثل جزا و خصوصی که البته اشباع هم شده بیشتر میتواند به من در این مسیر کمک کند یا رشته های نویی مثل تجارت الکترونیک ،تجارت بین الملل ،حقوق تجاری اقتصادی ؟ (باتوجه به این که بنده به مباحث اقتصادی اهتمام و توجه ویژه ای دارم)پیشنهاد شما در این باب چیست؟
اگر سوالاتم زیاد است و شما فرصت پاسخ کتبی به آن را نداریید امکان دارد از شما درخواست ملاقات حضوری داشته باشم؟
با سپاس فراوان

 

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 3 سال ago

سلام علیکم
🔹۱. اینجانب خود را مستحق الگوگیری نمی داند و فعلا راه بسیار طولانی در پیش است. برای شما نیز آرزوی توفیقات دارم.
🔹۲. صرف تالیف مهم نیست. کیفیت تالیف و قابل استفاده بودن آن ملاک است. شرط قابل استفاده بودن اثر نیز جمع آوری کردن اقوال نیست که در بازار کتب ایران رایج و شایع شده است، بلکه تولید حرف جدید ملاک است؛‌ دقت کنید: حرف جدید. گاهی می شود فقط با یک کتاب ارزشمند، ماندگار شد! هرچند متاسفانه فضای آکادمیک ایران درگیر کمیت شده است و این روند به مانند یک سم است.
🔹۳. رسیدن به کرسی استادی در دانشگاه هایی که نام برده اید اساسا ملاک نیست. آرمان خود را بلند کنید. فی الجمله دانشگاه های ایران را آن دانشگاه هایی نمی دانم که شایسته آرمان قرار دادن باشند. غالب کسانی هم که از دانشگاه های مطرح با اندوخته مقبول بیرون آمده اند مرهون استعداد و تلاش شخصی خودشان هستند نه محیط آموزش.

🔹۴. افراد دکتری به دست بسیار شده است متاسفانه و غالبا فاقد صبغه پژوهشی و تحقیقاتی. از نظر این بنده فاقد این عنصر مساوی با بی سوادی است. سواد یعنی پژوهش گری.
🔹۵. در جذب هیات علمی، نوعا رابطه ها و رانت ها بهتر و بیشتر کار می کنند تا شایستگی ها. اجازه دهید به همین مقدار بسنده کنم.
🔹۶. تحصیل در رشته های نو پیشنهاد می شود. البته که موفقیت در همین رشته های نو نیز در فضای فعلی تضمینی ندارد و گاهی اساسا دکتری این رشته ها در ایران وجودندارد.

👈چیزی که در پایان می توانم عرض کنم این است: سعی کنید دانا باشید و ساعت به ساعت به دانایی خود بیفزایید. قدر زر زرگر شناسد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

@mashk_law