با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

سوال یا پیشنهاد

علی موسوی asked 1 سال ago

سلام اقای دکتر خسته نباشین، نمیدونم مطلبی که میخوام بگم پیشنهاده یا سوال، در چند سال اخیر و شایدم از زمان قرارداد الجزایر با آمریکایی ها، چیزی که نمایان هست اینه که به نظر حقوق دان های ما در نگارش قراردادهای بین المللی با کاستی هایی روبرو هستند و این قضیه در زمینه های زیادی متبلور شده، به عنوان مثال در نگارش برجام، قراردادهای نفتی و اقتصادی ( براحتی شرکت های خارجی بعد تحریم ها تعهدات خودشون ناتمام گذاشتند رفتند بدون هیچ پرداخت خسارتی) حتی زمینه های ورزشی مانند قراردادهای که یکی پس از دیگری به جریمه های سنگین ختم میشه  بویژه قراردادهای بازیکنان خارجی شاغل در لیگ فوتبال ، به نظرم تغیبر در شیوه نامه های دانشگاه ها امری ضروری باشه و فقط دو واحد درسی متون قراردادها کارایی لازم را نداشته باشه، و یا اینکه لازم باشه کارگاهای مفید و اجباری برای فارغ التحصیلان حقوق و وکلا با تاکید بر نگارش قرارداد به زبان بین الملل برپا شود. با شناختی که از شما دارم و مدتی افتخار شاگردی شما را در پردیس فارابی داشتم بنظرم یکی از کسانی که بتواند تحولی در این زمینه بوجود بیاورد شما باشین، خواهش میکنم به هر شکل که صلاح میدونین در امر اموزش نگارش قراردادهای بین المللی جامعه حقوقی و دانشجویان را یاری بفرمایید. با تشکر موسوی

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

سلام علیکم؛
بنده با شما در کلیت این موضوع همدل هستم و متاسفانه این تنها معضل در دانشکده های حقوق نیست. فرمایش شما، بنده را یاد سخن وندی شرمن عضو تیم مذاکره کننده آمریکایی در مورد برجان انداخت:
«به این ترتیب ایران توافق کرد تمام کارهای فنی لازم برای اطمینان دادن از این که تمام مسیرهای تامین مواد شکافت پذیر در این کشور مسدود شده و هیچ زنجیره ای مخفیانه¬ای هم برای تامین مواد شکافت¬پذیر در این کشور قابل شکل¬گیری نباشد را به انجام برساند و 5+1 و اتحادیه اروپا توافق کردند که (با پوزخند) تحریم های هسته‌ای را (موقتا متوقف کنند)، lift لغتی است که در زبان انگلیسی به معنی (معلق نگاه داشتن ,و یا موقتا متوقف کردن) است اما طرف ایرانی lift را به معنی (پایان دادن و خاتمه دادن ترجمه می کرد و به همین دلیل هم ما از این لغت استفاده کردیم- یکی از کارهایی که شخص در دیپلماسی انجام می‌دهد این است که توجه کند زبان اهمیت دارد.»
در این خصوص شخصا برنامه هایی در نظر دارم ولیکن ابتدا باید مقدمات آن فراهم شود. مقدمات در حال پی ریزی است. همین پست هایی که برای تقویت زبان تخصصی در ۱۰۰۰ واژه تخصصی تدوین می شود یکی از همین مقدمات است. فکر می کنم از مهر ۱۳۹۷ بتوانم دوره های تخصصی این بحث را برای علاقمندان آماده و ارایه کنم، بعون الله تعالی.