با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

سوال در مورد انتخاب گرایش در شته حقوق

پرسش و پاسخدسته بندی: مشاورهسوال در مورد انتخاب گرایش در شته حقوق
الوند نژاد asked 2 سال ago

سلام علیکم
امکان داره که نظر جناب آقای دکتر حبیب زاده رو در خصوص موقعیت رشته ی حقوق مالکیت فکری در ایران و جهان، برامون در کانال بذارید؟ آیا این رشته از آینده ی خوبی برخورداره؟
چه پیش زمینه هایی رو از دوره ی کارشناسی لازمه فراهم بیاریم؟
زمینه های شغلیش چیه؟
آیا لازمه ارشد رو این حد تخصصی بخونیم یا بهتره رشته های کلی تر رو انتخاب کنیم؟
آیا رشته ی دکترای ایشون، زیر مجموعه ی این رشته محسوب می شه؟
🌷 ممنون می شم بنده رو راهنمایی کنید. 🌷

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 2 سال ago

🛄 پاسخ:
سلام علیکم

⚜دکتری ما در رشته حقوق فناوری اطلاعات است که سال ۱۳۹۲ در اتگلستان دفاع شده است: به نظر می رسد که در کشورمان اولین نفری هستیم که در این رشته دکتری اخذ کرده ایم.
⚜حقوق مالکیت فکری یک تخصص دیگر است که ما شخصا در حوزه آن به اندازه یک درجه دکتری مطالعه و تحقیق کرده ایم (به دلیل نیاز هم در بحث های آی تی و هم در فضای علمی و کاری). در واقع یک دکتری غیررسمی در این حوزه کسب نموده ایم.
🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌
👈 به نظر ما باید ابتدا هدف از خواندن رشته های دانشگاهی و سپس نوع رشته را مشخص کرد و سپس تصمیم گرفت چه چه رشته ای را تا چه مقطعی باید خواند.
سه هدف کلی قابل تصور است:
👈 ۱. علاقه و شور به همراه شعور شخصی
👈۲. فعالیت دانشگاهی و آکادمیک
👈۳. کار اجرایی مثل وکالت و مشاوره به صورت خصوصی یا آزاد یا کار دولتی

📌 بله،‌ممکن است کسی هر سه دلیل را داشته باشد اما یکی از آنها طبیعتا از همه مهم تر است و همان دلیل است که تعیین کننده است.

✅برای علاقه شخصی، روشن است که باید دنبال رشته ای رفت که علاقه دارید و کار راحت است؛ دیگر بازار کار و آینده شغلی و … مهم نیست.

✅اگر علاقمند به فعالیت دانشگاهی هستید مثلا تدریس کنید، استاد دانشگاه شوید، کار پژوهشی انجام دهید در نهادها یا سازمان ها یا دانشگاه ها… حتما باید نکاتی را رعایت کنید از جمله:
🔹۱. انتظارتان از ادامه تحصیلی کسب دانش باشد و گمان نکنید وقتی دکترا گرفتید فرش قرمز زیر پای شما پهن می کنند! خیر، اصلا و ابدا چنین نیست. این شما هستید که هم باید بار اتمام دکترا را بر دوش کشید و هم بعد از آن با نشان دادن توانایی های خودتان، موجب شوید فرش قرمز زیر پایتان پهن شود. افراد واجد این شرایط بسیار اندک اند… در حال حاضر عدد بیکاران با درجه دکتری کم نیستند و ما خود شاهد ماجرا هستیم.
🔹۲. باید در یکی از بهترین دانشگاه ها تحصیل کرده باشید داخل یا خارج
🔹۳. باید آثار منتشر شده ای داشته باشید و توانمندی و زحمت خود در رشته خود را اثبات کنید. گاهی می بینید طرف دکتری گرفته است و دو اثر ارزشمند تولید نکرده است.
🔹۴. در یکی از رشته های روز دنیا درس بخوانید. ما پیشنهاد می کنیم: حقوق پزشکی، حقوق مالکیت فکری، حقوق فناوری اطلاعات، حقوق تجارت داخلی و بین الملل؛ در بین این رشته ها همه شان خوب هستند و مورد نیاز کشور به ویژه در سه عنوان اول. بستگی دارد علاقه تان چه باشد.
🔹۵. تحصیل در هر یک از رشته های فوق به این معنی نیست که شما دیگر نیازی به دانش حقوق خصوصی و حقوق جزا ندارید! این دو رشته سنتی همواره باما هستند، مثلا نان سر سفره اند، که نباشند، نمی شود.
🔹۶. حساب و کتاب کنید که آیا سن شما برای این منظور مناسب است یا خیر؛ چرا که عملا اقبال دانشگاه ها به جذب افراد با درجه دکتری زیر ۳۵ سال بسیار کم است، مگر اینکه مورد خاصی باشد یا شرایط خاصی باشد.
@mashk_law

✅اگر به دنبال کار اجرایی هستید، دنبال دکترا گرفتن نباشد. شما نیاز دارید:
🔹یک ارشد عالی از یک دانشگاه عالی یا خیلی خوب بگیرید
🔹یکی از رشته های بالا را حتما دنبال کنید: حقوق پزشکی، حقوق مالکیت فکری، حقوق فناوری اطلاعات، حقوق تجارت داخلی و بین الملل (البته ارشد حقوق پزشکی در داخل کشور وجود ندارد).
🔹حتما از حقوق خصوصی و حقوق جزا غافل نشوید؛ حکم نان سر سفره را دارند.
@mashk_law

♦️نکته ۱: طماع نباشید؛‌ عملا چند هدف باهم جمع نمی شود. یکی را انتخاب کنید و به تمام قوت پیگیری کنید تا به سرانجام رسانید.

♦️نکته ۲: حتما و حتما و حتما بسیار عالی درس بخوانید حسب توانمندی تان- سست و شل نباشید. اگر عالم باشید در رشته خودتان؛ مطمین باشید راه خود را پیدا می کنید. این باید در صدر دغدغه ها باشد.

همیشه موفق باشید.

@mashk_law