با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

راهنمایی برای انتخاب رشته

پرسش و پاسخدسته بندی: مشاورهراهنمایی برای انتخاب رشته
vahid asked 1 سال ago

سلام آقای دکتر حبیب زاده
ضمن عرض خسته نباشی و خداقوت
اینجانب  در حوزه علمیه تحصیل میکنم و امسال مدرک سطح دوم ( معادل کارشناسی ) گرفتم میخواستم همزمان در دانشگاه هم تحصل کنم به نظر شما در کنکور ارشد شرکت کنم یا بهتره کارشناسی بخونم ( پیش دانشگاهی انسانی دارم )
همچنین میخواستم با شما مشورت کنم از اونجایی که بیشتر مباحث حوزه فقه و اصول هست به تناسب کدوم رشته حقوق انتخاب کنم بهتره خودم به حقوق جزا و جرم شناسی علاقه دارم.
با کمال تشکر

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

سلام علیکم؛
تحصیل در مقطع کارشناسی شما را از تحصیل در حوزه باز می دارد به این دلیل که کارشناسی زمان بر است و ساعات زیادی باید در دانشگاه باشید. لکن کلاس های ارشد هفته ای دو روز است و می توانید با دروس حوزوی جمع کنید. البته اینکه عرض می کنم جمع کنید نه معنی عمیق شدن است،‌ خیر، تحصیل در دو جا به طور همزمان مانع از عمیق شدن در هیچ یک است. باید در یک جا با برنامه تحصیل کرد به امید اینکه بعد از سالها ثمر دهد.

به نظرم رشته حقوق خصوصی یا جزا را پیگیری کنید که با مباحث حوزوی اشتراکات زیادی دارد.
فراتر از همه اینها باید این نکته را مشخص کنید که برای چه می خواهید در دانشگاه درس بخوانید؟ مگر در رشته های علوم انسانی دانشگاه چه دارد که دروس حوزوی ندارند؟ حیف نیست که به میثاق طلبگی از جان و دل پایبند نباشید و حداقل بخشی از وقت خود را برای گرفتن مدرک دانشگاهی بگذرانید یا حتی هدر دهید؟ آیا به رسالت طلبگی تان در سطح عالی عمل کرده اید و در این ۸ سال تحصیل در حوزه خق مطلب را ادا کرده اید؟!

در پایان به یک اتفاق اشاره می کنم که رئیس و برخی استادان دانشگاه تهران در دیدار اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران با رهبر معظم انقلاب از ایشان خواستار شدند تا مدرک دکتری افتخاری دانشگاه تهران را پذیرا شوند ، اما حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر فراوان از این پیشنهاد گفتند: این مسئله و ابراز محبت دانشگاهیان برای بنده افتخار است اما از پذیرش آن معذورم و اگر خدای کریم کمک کند به همان میثاق طلبگی متعهد و پایبند خواهم بود. این نظر مقام رهبری نوعی تذکر به حوزیان است که به دنبال مدرک گرایی نباشد.

موفق باشید.

lawyershahid replied 4 هفته ago

عالی