با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

حقوق خصوصی یا عمومی

فرهاد asked 1 سال ago

با سلام وعرض ادب خدمت استاد گرامی . جناب دکتر این دومین بار است که این سوال را مطرح می کنم . اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی ارشد  حقوق خصوصی هستم و شاغل در دستگاه دولتی . جهت ادامه تحصیل بین حقوق خصوصی وعمومی مردد هستم . با توجه به اینکه کارمند دولت هستم و همچنین به موضوعات سیاسی فلسفی علاقه دارم حقوق عمومی را بیشتر ترجیح می دهم ولی از طرفی احساس می کنم رشته حقوق عمومی ببشتر نظری است و کاربرد کمتری دارد .. می خواستم نظر حضرتعالی را در این مورد بدانم . با تشکر

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

سلام علیکم؛
ابتدا باید مقصود خود را از ادامه تحصیل مشخص کنیم. برای چه می خواهیم ادامه تحصیل دهیم؟
این سوال می تواند کمک خوبی کند به اینکه کدام رشته را انتخاب کنیم. اگر برای کار در محاکم می خواهیم ادامه تحصیل دهیم، پیشنهاد می شود ادامه تحصیل ندهید! با همین مدرک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی که دارید می توانید هر کار حقوقی را انجام دهید و نیازی به ادامه تحصیل نیست و البته که باید مدام در حال مطالعه باشید تا ذهنتان آماده باشد.
اما اگر برای فعالیت های علمی می خواهید ادامه تحصیل دهید، احتمالا حقوق خصوصی بهتر باشد مگر اینکه علاقه خاصی به حقوق عمومی داشته باشید و لازم می دانید که یک دوره ۴ ساله دکتری پرملات و جون دار لازم است تا مبانی و مبادی و چالش های این رشته را در بیاورید. نظر به اینکه کارمند و شاغل هستند احتمال زیاد به این دکتری پرملات و جوندار نمی توانید دست پیدا کنید.
اگر برای دیگر اهداف ادامه تحصیل می دهید مانند یدک کشیدن عنوان دکتری که الان خیلی خیلی در جامعه زیاد شده ولی منهای بار علمی و گاهی دریغ از تولید حتی یک اثر علمی مفید، یا می خواهید موقعیت کاری خودتان را بالا ببرید، هر چه بخوانید خوانده اید حتی هواشناسی!
موفق باشید.