با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

ثبت اختراع در وایپو WIPO

حسنی asked 1 سال ago

با سلام

من اختراعی دارم که می خواهم در WIPO ثبت کنم. چگونه ثبت کنم و چه مدارک و مراحلی لازم است؟

با تشکر

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

سلام علکیم؛

باید دقت کنیم که ثبت یک اختراع به دو شیوه کلی ممکن است:
۱. ملی: یعنی مخترع در هر کشوری که بخواهد اختراع خود را ثبت کند باید به اداره ثبت اختراعات در همان کشور مراجعه کند و مراحل لازم را طی کند. مثلا اگر می خواهید اختراع خود را در آمریکا ثبت کنید باید به اداره ثبت اختراعات آمریکا مراجعه کنید. یا مثلا اگر می خواهید در ۵ کشور ثبت کنید باید ۵ تا تقاضا نامه پر کنید و به اداره ثبت اختراعات هر کشور تسلیم کنید و منتظر بررسی و اعلام نتیجه بمانید. طبیعتا ۵ تقاضا یعنی ۵ زبان خارجی و ۵ هزینه تقاضا و ۵ قانون مختلف و پیگیری ۵ تقاضانامه که زمان بر و وقت گیر و هزینه بردار است!!!
۲. منطقه ای: گاهی برخی کشورها باهم یک دفتر منطقه ای تشکیل می دهند که ثبت در آن دفتر به منزله ثبت در همه کشورهای عضو آن دفتر است مانند دفتر منطقه ای اروپا.

نتیجه: ثبت بین المللی اختراع اساسا وجود ندارد به این معنی که شما بتوانید در یک مرجع بین المللی ثبت کنید و از حمایت قانونی در سطح بین المللی برخوردار باشید.

نظر به توضیح فوق،‌ WIPO در بحث ثبت اختراع ورود پیدا نمی کند و مرجع ثبت اختراع نیست. البته در استفاده از معاهده PCT نقش شکلی در برخی مراحل بررسی تقاضا نامه دارد اما مرجع ثبت اختراع نمی باشد.

 

کانال ما در تلگرام و بله :  @mashk_law