با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

تجارت بین الملل

پرسش و پاسختجارت بین الملل
یاسین asked 1 سال ago

جناب آقای دکتر حبیب زاده گرامی با عرض سلام و احترام و خدا قوت بابت زحماتتان و سپاس پیشاپیش بابت وقت گذاشتن برای دانشجویان.
استاد عزیز من با علاقه وافر به مباحث حقوق از فقه و اصول و مدنی گرفته تا حقوق بین الملل عمومی و تجارت بین الملل وارد این رشته شدم و از همان ابتدا چون به لطف خدا و آینده نگری والدینم تسلط نسبی به زبان داشتم سودای فعالیت های فرامرزی داشتم اما الان شدیدا سرد شده ام به نحوی که قبولی در ارشد روزانه تجارت بین الملل فارابی را رها کردم و عازم سربازی هستم تا برگردم و زودتر فعالیت شغلی خود را ادامه دهم البته به هیچ وجه مطالعه خود را رها نکرده ام و هنوز سعی میکنم مطالعه جدی و عمیق داشته باشم و بعد از ارشد هم تحصیلات تکمیلی را ادامه دهم(و علاقه به تحصیل در خارج از کشور هم دارم) اما واقعا حیران مانده ام!
از طرفی همه میگویند فعالیت تجاری بین المللی‌ای در ایران وجود ندارد که کسی بخواهد رشته اش را بخواند و اصلا کار علمی در آن جواب نمیدهد!
از طرفی هم میبینم که در وضع قوانین و سطح حاکمیتی واقعا از علم متخصصین حقوقی کشور استفاده نمی شود و من دوست دارم حقوقدان بشوم و به کشورم خدمت کنم و فعالیت های پژوهشی را خیلی دوست دارم اما اگر نه در سطح عمل قرار است فایده ای داشته باشد و نه پژوهش در این رشته قرار است مشکلی را حل کند چرا عمرم را پای نوشتن مقاله بگذارم که به درد هیچ در این مملکت نمیخورد الا پز دادن!
شما که تحصیلات تکمیلی را در خارج از کشور گذرانده اید آیا واقعا ولو اینکه در خوشبینانه ترین حالت مشاور حقوقی در یک شرکت با فعالیت تجاری بین المللی بشویم آن تحصیلات به کار می آید؟اصلا چقدر ظرفیت کار در میان این همه تحریم  و رکوددر این کشور هست آن هم وقتی اساسا کار یک مشاور حقوقی را جدی نمیگیرند؟
ببخشید که سخن به درازا کشید.آخر کسی ندیده ام همچون شما که همان اندازه که در تجارت بین الملل پژوهش میکند دلبستگی اش را به فقه جعفری هم حفظ کرده باشد و در ابتدای سایتش به جای سخنان پررنگ و لعاب خارجی با افتخار حدیثی را ذکر کند!بخشی را به حساب درددل بگذارید. ارادتمند

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 1 سال ago

سلام علیکم؛
حقیقت آن است که فضای واقعی حقوق با فضای کتاب های حقوق متفاوت است. چیزی که تجربه حقیر است این است که باید یک هدف متعالی را مدنظر قرار داد و برای آن تلاش کرد. قطعا با نیت الهی می توان به مقصد ارزشمندی رسید هر چند راه دشوار باشد

در بحث تجارت بین الملل درست است که بازار داغ مشاوره و وکالت حقوقی وجود ندارد و در واقع خرده بازار است. لکن کسی که زحمت کشیده باشد می تواند از همین خرده بازار سهمی داشته باشد بعلاوه خدمت علمی هم به جای خود باقی است و یک پژوهشگر زحمتکش را فقط تحقیق و یافتن حرف نو و سخن تازه ارضا می کند نه وکالت و مشاوره حقوقی هر چند در سطح و حجم وسیع باشد. از این نکته مهم غفلت نکنیم!

همیشه موفق باشید.