با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

انتخاب رشته ارشد

پرسش و پاسخدسته بندی: مشاورهانتخاب رشته ارشد
دادفر asked 2 سال ago

با سلام و درود
بنده در صدد شركت در آزمون ارشد هستم و به دلايل متعددى در انتخاب گرايش به مشكل برخوردم. از اساتيد متعدد چون دكتر شيروى نيز نظرخواهى كرده اما پاسخ مناسب و راهگشايى دريافت نكردم. بنابراين با عرض پوزش مصدع اوقات شما شده و مددجويى مى نمايم.
بنده به زبان هاى انگليسى و فرانسوى و … آشنايى نسبى داشته و قصد مهاجرت و تحقيق و پژوهش در دانشگاه هاى برتر دارم. بنا به دلايلى قصد دارم ارشد را در ايران اخذ نمايم. از حقوق خصوصى و دروس و مباحث خاص آن نيز بيزارم بنابراين بهترين گزينه گرايش هاى بين الملل هست.
سه رشته حقوق بين الملل عمومى و حقوق تجارت بين الملل و حقوق تجارى اقتصادى بين الملل مدنظر بوده است.
گرچه تمام ترجمات و نوشته ها و مطالعاتم تابحال درخصوص اسناد تجارى و ارز ديجيتال و … بوده است اما به شدت به علوم سياسى و مباحث روز بين المللى علاقه داشته و در آتيه نيز تحصيلاتى در اين حوزه نيز خواهم داشت.
از طرفى گرايش حقوق تجارت بين الملل بسيار به روز و امكان درآمدزايى بالاترى خواهد داشت.اما علاقه كمترى به مباحث كلى حقوق تجارت مانند بيع و حمل و نقل و … دارم.
بااين اوصاف به نسبت يكسان در انتخاب گرايش و مطالعه عميق تر دروس خاص مربوط به هريك براى آزمون ارشد دچار ترديد شده ام. نه ميتوانم به وضعيت تحصيلى در رشته بين الملل عمومى اعتماد كنم و نه مطمئنم به مباحث ح تجارت علاقه مند خواهم شد.
درصورت امكان، بنده را با تبيين وضعيت تحصيلات عاليه اين دو رشته و موارد مطالعاتى و همچنين با پيشنهادات و توصيه هايى در خصوص گرايش، مطالعه، تحقيق و … مفتخر سازيد.
باتشكر؛ دادفر

دکتر طاهر حبیب زاده عضو سایت replied 2 سال ago

سلام علیکم
به نظر اینجانب شما در دو راهی معروف عشق و عقل مانده اید.

علاقه به مباحث بین المللی با رویکرد سیاسی دارید اما از طرفی امید درآمد زایی شما در رشته های تجاری است.

پیشنهاد می کنم رشته های حقوقی با بعد تجاری را دنبال کنید. به علاقه می توان به نحو دیگری مثلا مطالعات شخصی پرداخت اما نمی توان با هر مهارت و هر دانشی درآمد کسب کرد.

موفق باشید.