با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

شرایط شرکت در دوره بنیادین (FSLET) زبان عمومی و تخصصی حقوق؛ جامع ترین دوره در کشور برای اهالی حقوق

دکتر طاهر حبیب زاده

 • دکتری حقوق – انگلستان
 • عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع)
 • آی. دی. کانال ها و پیام رسان ها:  ایتا، روبیکا، تلگرام و اینستاگرام: @drtaherhabibzadeh

شرایط شرکت در دوره جامع بنیادین (FSLET)؛ جامع ترین دوره تخصصی زبان عمومی و تخصصی حقوق (باهم) در سطح کشور

قبل از بیان شرایط دوره و نحوه ثبت نام، چند نکته بسیار مهم بیان می گردد. لطفا با دقت تمام ملاحظه فرمایید:
قبل از آن، لازم است ذکر شود که کتاب کار دوره بنیادین سه مجلد است که برگرفته از منابع اصیل و معتبر زبان عمومی و تخصصی حقوق است.

 • جلد اول: روش شناسی مطالعه زبان عمومی و تخصصی حقوق، مقدمات، حقوق خصوصی، حقوق جزا (درس ۱ الی ۱۰)
 • جلد دوم: ظهور و ویژگی های نظام حقوقی کامن لا، حقوق مسئولیت مدنی، حقوق تجارت داخلی و بین المللی (درس ۱۱ الی ۱۷)
 • جلد سوم: حقوق مالکیت فکری، حقوق بیمه، حقوق نفت و گاز، حقوق عمومی و بشر، حقوق بین الملل، مباحثی از فلسفه حقوق، حقوق خانواده، حقوق فناوری و آیین دادرسی، بخش تکمیلی (درس ۱۸ الی ۲۰ + بخش تکمیلی)
  توجه: در جلد دوم و سوم، در کنار متون تخصصی حقوق، به طور تفصیلی به بحث رایتینگ به انگلیسی، از جمله آزمون های آیلتس و تافل نیز پرداخته شده است.

اول –  دوره بنیادین ( FSLET = اِفسلِت☀️ Fundamental Steps in Legal English Texts ☀️) به جهت ضرورت ارتقای سطح زبان انگلیسی عمومی و تخصصی جامعه حقوقی در ۲۰ جلسه (هر جلسه بین ۵ الی ۱۰ قسمت) طراحی شده است (معمولا سطح زبان انگلیسی اهالی علوم انسانی، پایین است). این دوره اولین بار در کشور اجرا می شود و بنا به نظر بنیادآموزان که برخی از آنان سال ها در کلاس های زبان انگلیسی عمومی و یا تخصصی کار کرده اند، به جهت جامعیت، دقت و ظرافت، عمق مباحث و نیز رویکرد کاملا کاربردی آن،‌ دوره ای برجسته به شمار می رود. استاد دوره که در عین حال مبتکر دوره است، فارغ التحصیل مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق از دانشگاه های انگلستان می باشد و با واقعیات زبان و به ویژه زبان تخصصی حقوق کاملا مانوس است (رزومه مختصر استاد در اینجا) و هر آنچه در طی سال ها کسب کرده است به طور کامل و دقیق در اختیار شما می گذارد. >>> کسانی که رشته شان غیر از حقوق است، می توانند جلسه اول را کامل کار کنند و برای ادامه دوره،‌ تصمیم بگیرند. در هر جلسه زبان عمومی و تخصصی حقوق همزمان تدریس می شود. برخی از غیرحقوقی ها از امکان مقرر شده در تبصره ۱ بند ۵ استفاده می کنند. در هر حال،‌اگر شما ضعیف ترین افراد از نظر دانش زبان انگلیسی هم باشید، دوره بنیادین شما را به سطح پیشرفته می رساند و اگر به گمان تان، در سطح پیشرفته باشید، دوره بنیادین حرف های تازه ای برای شما دارد! در همان جلسه اول خواهید دید انشالله.

دوم – تلاش می شود جامعیت دوره در تقویت تمام مهارت های زبانی (نوشتار،‌خواندن، شنیدار، گفتار) با استفاده از منابع اصیل و معتبر انگلیسی رعایت شود؛ هم زبان عمومی در سطح پیشرفته تقویت شود و هم زبان تخصصی حقوق (جلسه اول دوره را کار کنید، خواهید دید).

در این دوره یک دوره جامع گرامر و ساختار زبان عمومی آموزش داده می شود و دیگر محتاج هیج کتاب گرامری نخواهید بود، اصول نوشتن به انگلیسی به صورت پایه ای آموزش و سپس تمرین داده می شود و استاد چک می کند و نزدیک به ده هزار واژه پر بسامد انگلیسی کار می شود. در واقع یک دوره انفجاری دومنظوره است، هم زبان عمومی و هم زبان تخصصی.

دوره بنیادین، به عنوان یک دوره نتیجه گرا، تحت نظارت و پشتیبانی و ارزیابی شخص استاد، زبان آموز را به طور اصولی و ماندگار برای هرگونه آزمون های داخلی تمامی مقاطع و گرایش های مختلف حقوق (ارشد و دکتری حقوق، آزمون MSRT یا MCHE یا  TOLIMO سازمان سنجش، EPT دانشگاه آزاد اسلامی) و بین المللی زبان عمومی (آیلتس IELTS و تافل TOEFL)، آمادگی برای ورود به دانشکده های حقوق انگلستان، آمادگی آزمون پذیرش در دانشکده های حقوق کانادا و آمریکا با عنوان: ال ست (LAST = Law School Admission Test)، آزمون مهارت های انگلیسی حقوقی با عنوان: تولز (TOLES = Test of Legal English Skills)، توانمندسازی در ترجمه متون انگلیسی عمومی و تخصصی حقوق، مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت برای فعالیت های حقوقی مانند کار در شرکت های خارجی، طی دوره های کارآموزی وکالت به زبان انگلیسی، شرکت در موت کورت های بین المللی، تحصیل در دانشکده های حقوق خارجی و نیز بهره برداری از آثار خارجی در پژوهش های حقوقی و نوشتن مقالات انگلیسی برای جورنال های ISI آمادگی لازم و کافی را کسب کند.

انتظار این است که با تسلط بر دوره بنیادین، فرد بتواند معجزه تحول در زبان انگلیسی خود را شاهد باشد ولو اینکه پایه زبانی بسیار ضعیفی داشته باشد و در پایان از هر گونه کلاس های رایج برای تقویت زبان انگلیسی خود بی نیاز باشد. خاصه برای کسانی که به هر دلیلی مانند اشتغال یا خانواده داری یا تحصیل نمی توانند در کلاس های مرسوم زبان انگلیسی به طور مستمر حاضر شوند یا هزینه بسیار بالای کلاس های رایج را تا سطح پیشرفته تقبل کنند.

☘پس از اتمام دوره بنیادین و شرکت موفق در امتحان جامع دوره، گواهی معتبر دانشگاهی صادر می شود.

دوره بنیادین یک دوره نتیجه گراست. به عنوان مثال، طبق کارنامه دریافتی از برخی عزیزان شرکت کننده در دوره قبل، فقط با ۸ جلسه دوره بنیادین، حدود ۶۰ درصد سوالات بخش زبان را در آزمون سراسری ارشد حقوق گذشته پاسخ داده اند که در نتیجه رتبه نهایی، بسیار تعیین کننده است. جلسه اول، گویای کم و کیف این دوره است.

از نظر حجم،‌ دوره بنیادین حدودا حداقل معادل ۳۰ واحد درسی دانشگاهی و حدود ۱۲ ترم فشرده کلاس زبان انگلیسی در موسسات زبان است و از نظر سطح، Advanced (پیشرفته) محسوب می شود.
توجه مهم : رسالت دوره، دانش افزایی در جامعه حقوقی کشور به صورت اصولی، مستند، ماندگار و کاربردی است، نه صرف برگزاری یک دوره زبان به مانند شماری از سایر دوره های زبان رایج. این هدف بعد از اتمام همان جلسه اول برای بنیادآموزان اثبات می شود.

نکته کلیدی: ظرفیت دوره کاملا محدود است چرا که استاد تکالیف زبان آموزان را شخصا بررسی می کند. لذا اولویت با کسانی است که زودتر ثبت نام کنند و شرایط خود را طبق نکاتی که در ادامه می آید بیان فرمایند :
بند ۱. شروع ثبت نام: بهمن و اسفند ۱۴۰۱
بند ۲. طول کل دوره: حدود ۱۲ ماه (بسته به میزان زمانی که شما می گذارید) – دوره بنیادین یک دوره انفجاری محسوب می شود بدین معنی که در مدت ۱۲ ماه سطح زبان انگلیسی آکادمیک شما به صورت جهشی و به سطح بسیار بالا ارتقا می یابد.>>> البته علاقمندان می توانند با صرف زمان اضافی تر، با سرعت بیشتر و در زمان کمتری (مثلا ۹ ماه) دوره را به پایان برسانند.>>> می توانید در ایام عید و تابستان وقت بیشتری بگذارید و دوره را سریع تر پیش ببرید.
بند ۳. شروع دوره: اسفند ۱۴۰۱ >>> اگر از ابتدای سال ۱۴۰۲ شروع می کنید باید قدری زمان بیشتری بگذارید تا به دوره برسید و اگر نرسیدید، ادامه دوره را در دوره بعدی سپری می کنید، نه اینکه از اول شروع کنید. در کل، هر کس با توجه به شرایط شخصی خود مطالعه می کند و پیش می رود و نیازی نیست خود را با دیگران مقایسه کنید. دوره را شروع کنید و به قدر توان پیش بروید. برخی زود شروع کردند اما آهسته پیش می روند و برخی دیر شروع کرده ولی با سرعت پیش می روند. شرایط هر کس متفاوت است. مقایسه، ممنوع! اگر در این دوره نتوانستید کل دوره به اتمام برسانید،‌ باقی را با دوره بعدی ادامه می دهید از همان جایی که ماندید.

بند ۴. پایان دوره: ۲۹ اسفند  ۱۴۰۲ (۱۲ ماه) >>> اگر خیلی خوب و منظم و متمرکز کار کنید می توانید در ظرف ۸ ماه نیز دوره را پایان دهید.

بند ۵. هزینه دوره: اولا، برخلاف دوره های رایج زبان انگلیسی که معمولا کل هزینه دوره یکجا اخذ می گردد و ممکن است زبان آموز دوره را به هر دلیلی به پایان نرساند، ولکن همه هزینه را پرداخت کرده است، در دوره بنیادین پرداخت به اندازه ای است که زبان آموز از دوره استفاده می کند، اگر یک جلسه استفاده کند فقط هزینه همان یک جلسه را می پردازد و اگر ده جلسه پیش رود هزینه همان میزان را پرداخت می کند و به همین ترتیب تا آخر. ثانیا، محتوی هر جلسه با تخفیف حدود ۹۶ درصد (پیرو تاکید مکرر استاد  جهت عدم افزایش ویژه هزینه شرکت در دوره برای رعایت وضعیت اقتصادی بخشی مهمی از علاقمندان به ویژه دانشجویان) در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد (از جلسه ۱ تا جلسه ۱۵، هر ساعت محتوی آموزش  ۴۶۰۰ تومان از جلسه ۱۶ تا جلسه ۲۰ هر ساعت ۲۵۰۰ تومان (چرا کاهش هزینه؟! چون محتوی جلسات پایانی زیاد می شود و برای اینکه زبان آموز کمتر هزینه کند، با نظر استاد هزینه تقلیل داده شده است) کل دوره ۱۲ ماهه، در حدود ۲۵۰ فیلم آموزشی، متعارف هر فیلم در حدود ۱.۵ ساعت آموزش خالص تخصصی و کل دوره در حدود ۵۰۰ ساعت آموزش به همراه بررسی تکالیف توسط شخص استاد می باشد. برای اتمام کل دوره در مدت ۱۲ ماه، یعنی حدود ۵۰۰ ساعت آموزش خالص، زبان آموز ماهیانه به طور متوسط در حدود ۱۷۵ هزار تومان هزینه می کند. اگر به دیده انصاف و با توجه به وضعیت قیمت دوره های آموزشی موسسات و خاصه دوره های خصوصی که بنیادین در حکم دوره خصوصی است، نگریسته شود، دوره بنیادین، با ۵۰۰ ساعت آموزش تخصصی خالص، حقا در حکم رایگان است.این دوره «رسالت» محور است نه «تجارت» محور، یعنی هدف اصلی ارتقا دانش زبانی و حقوقی جامعه حقوقی کشور است، نه کسب و کار.

تبصره ۱: نحوه پرداخت هزینه چگونه است؟ همانطور که در بالا گفته شد: بنیاد آموز هر جلسه که کار می کند، فقط هزینه همان جلسه را پرداخت می کند، جلسه به جلسه؛ به عبارت دیگر، وقتی جلسه اول را شروع می کنید، فقط هزینه همان جلسه را پرداخت می کنید، و وقتی وارد جلسه دوم می شوید، هزینه همان جلسه دوم را پرداخت می کنید. لذا اگر در یک ماه بیشتر کار کنید،‌ بیشتر پرداخت می کنید و زودتر پیش می رود و برعکس. پرداخت هزینه، آنلاین و از طریق سایت مدرسه حقوق است. بنیاد آموز پس از قطعی شدن ثبت نام، لینک های تخفیف دار جلسه اول را دریافت می کند. محتوی را با دقت ملاحظه و طبق توضیحات در فیلم، یادداشت برداری کرده و تصویر تکالیف نوشتاری و صوت متنی که باید حفظ کند را ضبط نموده و از طریق ایتا یا واتساپ (ترجیحا ایتا به دلیل عدم فیلترینگ) شماره 09373710114 (شماره ارتباط با استاد برای ارزیابی تکالیف) به استاد ارسال می کند. استاد تکالیف را یک به یک ارزیابی می کند. اگر لازم باشد اصلاحیه می دهد و الا تایید خواهد کرد. پس از تسلط به جلسه اول، لینک های تخفیف دار جلسه دوم در اختیار بنیادآموز قرار می گیرد و به همین روش تا پایان دوره – جلسه ۲۰ – ادامه می یابد. رفته رفته حجم هر جلسه بیشتر می شود، مثلا جلسه اول در حدود ۶ ساعت است اما جلسه ۱۷ در حدود ۶۰ ساعت!!! چرا که تا جلسه ۱۷ ذهن شما آمادگی بالایی کسب کرده و به سرعت پیش می رود.

تبصره ۲: لازم است ذکر شود که اگر کسی مایل است به صورت خودخوان دوره بنیادین را کار کند از جمله کسانی که حقوقی نیستند، یا خارج از دوره و طبق شرایط شخصی و زمانی خود با استاد کار کند، می تواند با تخفیف ۹۰ درصد، فایل های دوره را از سایت مدرسه حقوق (اینجا) دریافت کند (همچنان هزینه هر جلسه با تخفیف ۹۰ درصد، بسیار کمتر از هزینه یک جلسه کلاس خصوصی تخصصی است) و در صورتی که مایل باشد (الزامی نیست)، تکالیف خود را برای ارزیابی استاد در اینستاگرام یا تلگرام (به آی دی : @drtaherhabibzadeh) مستقیما به استاد ارسال نماید. کما اینکه برخی عزیزان ترجیح می دهند از این گزینه استفاده کنند. کتاب را تهیه می کنند و با فیلم ها پیش می روند.

تبصره ۲: بنیادآموز متعهد است کلیه فایل ها را فقط و فقط استفاده شخصی کند و تحت هیچ عنوان و شرایطی، جزئا یا کلا، در اختیار هیچ شخص دیگری قرار ندهد؛ و الا ناقض حقوق مادی و معنوی آثار شده که شرعا حرام و قانونا قابل تعقیب حقوقی و کیفری است. کما اینکه مواردی از سوی برخی صفحات و کانال های سوداگر و سودجو گزارش شد و اسناد برای پیگیری به پلیس فتا گردآوری گردید.

بند ۶. مدت متناسب برای تسلط بر هر جلسه (هر جلسه از چند قسمت تشکیل شده است): به طور متوسط از ۷ روز تا ۲۰ روز.  مثلا جلسه اول دارای حجم کمتری است و لذا ظرف ۵ روز باید به اتمام رساند اما جلسه ۲۰ ام دارای حجم بیشتری است و در حدود ۲۵ روز زمان لازم است. البته بنیادآموز می تواند با فشردگی بیشتر کار کند و در صورت تایید استاد، زودتر به پایان برساند مثلا ظرف ۸ ماه. پیشنهاد ما نیز آن است که جلسات ۱ الی ۵ را ظرف نهایتا یک هفته مسلط شوید تا برای جلسات طولانی تر مانند جلسه ۱۰ و بعد آن به ویژه جلسات ۱۶ تا ۲۰، زمان بیشتری داشته باشید.

بند ۷. دروه خود کفاست: بدان معنی که هر آنچه لازم است در متن فیلم های دوره و کتاب دوره آمده است. شما به هیچ منبع جانبی دیگر نیاز ندارید.  تهیه کتاب دوره  الزامی است و در حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد به سرعت کار شما افزون می کند (طبق گزارشات متعدد شرکت کننده قبلی) و مرور محتوی تدریس را دقیق تر می کند. یعنی اگر قرار باشد یک جلسه را بدون کتاب در ۱۰ ساعت تمام کنید، با کتاب در حدود ۶ ساعت تمام می کنید. البته کتاب نیز همراه فیلم خوانده می شود. توضیحات لازم در جلسه اول دوره قسمت دوم آمده است. برای تهیه کتاب تمام رنگی جلد اول اینجا و جلد دوم اینجا را کلیک کنید. توجه فرمایید که صرف خواندن کتاب، در حدود ۳۰ درصد داده های دوره را به شما می دهد. شرح کامل محتوی کتاب در فیلم ها آمده است به همراه تحلیل فیلم های انگلیسی حقوق (تقویت توانایی شنیداری شما، که در کتاب ممکن نیست) و تلفظ دقیق فونوتیک ها و بیان نکات حقوقی و ساختارهای انگلیسی مازاد که در متن کتاب نیامده است و امکان آن نیز نبود، در کنار آموزش مهارت به انگلیسی که حتما بایست با فیلم ها پیش رفت و متن های نوشته شده را برای بررسی استاد، ارسال کرد جهت بیان نکات اصلاحی.

بند ۸. مدت زمان کار در هر روز: به طور متوسط ۲۰ الی ۳۰ دقیقه مرور و ۱.۵ الی ۲ ساعت آموزش جدید، البته در هر ساعت از شبانه روز که فراغت دارید. از جلسه ۱۰ به بعد، بایست نیم ساعت بیشتر کار کرد. برخی عزیزان با دقت و حوصله بسیار بالایی کار می کنند و وقت بیشتری صرف می کنند. بدیهی است که هر چقدر دقت و حوصله بالا باشد، میزان ملکه شدن مطالب بالاست. برخی نیز هستند که روزی ۴ ساعت زمان صرف می کنند و البته نوعا نتیجه عمیق تری دریافت می کنند. می توانید در طول روز، این مدت را تقسیم کنید ولکن هر بار مطالعه تان،‌ کمتر از ۴۵ دقیقه نباشد. توجه کنید که ممکن است در جلسات اول قدری زمان بیشتری صرف کنید اما بنابر تجربه بعد از تسلط بر ۳ جلسه اول،‌ وضعیت شما خیلی بهبود یافته و پیشرفت زبانی خود را شاهد خواهید شد.


بند ۹. نحوه ثبت نام در دوره:

ارسال پیام زیر به همراه موارد اطلاعات زیر برای ثبت نام به شماره 09373710114 در پیام رسان داخلی ایتا و یا واتساپ (می توانید متن زیر را کپی و در ایتا یا واتساپ پیست و اطلاعات را کامل کنید>>> ترجیح ما ایتا می باشد به جهت سرعت و سهولت در پاسخگویی؛ اگر واقعا نمی توانید از طریق ایتا در ارتباط باشید،‌ در واتساپ پیام دهید):

«می خواهم در دوره بنیادین شرکت کنم. موظف به تهیه کتاب دوره هستم. همه شرایط دوره بنیادین به ویژه رعایت حقوق مادی و معنوی آثار و عدم در اختیار دیگران گذاشتن را به طور کامل خواندم و می دانم و به تمام قواعد دوره بنیادین پایبند هستم.»

 • نام و نام خانوادگی:
 • مقطع تحصیلی/مدرک اخذ شده:
 • رشته:
 • دانشگاه:
 • نحوه آشنایی شما با دوره بنیادین:
 • سطح زبان انگلیسی شما (ضعیف یا قوی بودن سطح زبان شما، هیچ تاثیری در پذیرش یا عدم پذیرش شما ندارد. صرفا از جهت آماری لازم است. لذا لطفا به دقت پاسخ فرمایید):
 • هدف شما از ثبت نام در دوره بنیادین و ارتقای دانش زبان انگلیسی:
 • موظف به تهیه کتاب دوره می باشم.
 • .
 • توجه ۱: ترجیح ما ایتا می باشد به جهت سرعت و سهولت در پاسخگویی و فیلترینگ واتساپ؛ اگر واقعا نمی توانید از طریق ایتا در ارتباط باشید،‌ در واتساپ پیام دهید.
 • توجه ۲: سایت انتشارات، فعلا ممکن است  در ساعات اداری (۸ صبح تا ۵ عصر) برای سفارش آنلاین باز باشد (ابتدا لینک ها را امتحان کنید: لینک جلد اول + لینک جلد دوم + (جلد سوم هنوز در سایت قرار داده نشده است)). شماره انتشارات برای سفارش کتاب در ساعات اداری: 66954603 با کد 021 و یا با شماره 👈 09106067411 . البته می توانید حضوری نیز مراجعه کنید: تهران – خيابان انقلاب اسلامی- روبروی دانشگاه تهران – بين فخررازی و دانشگاه – مجتمع پارسا – طبقه همكف – واحد ۲-۳.

 


و من الله توفیق

تیم اجرایی دوره بنیادین

زیرنظر دکتر طاهر حبیب زاده

اسفند ۱۴۰۱

 

 • تاریخ انتشار: 16 تیر 1400
 • تعداد بازدید: 24934
 • 1 دیدگاه
1 دیدگاه برای این نوشته فرستاده شده است.
 1. محمود زندیه

  اردیبهشت 22ام, 1401 در 11:57 ق.ظ (#)

  سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوارم
  استاد خواهش میکنم اجازه بدین در این دوره شاگرد شما باشم متاسفانه در زمان ثبت نام متوجه نشدم
  خیلی علاقه مند هستم و اهداف ام در گرو تسلط بر این دوره جنابعالی هست
  در صورت امکان بفرمایید فیلم ها رو چطور باید تهیه کرد
  در واتس اپ هم پیام دادم
  استاد خواهشا مطالعه بفرمایید و ممنون ممنون میشم پاسخ بدین
  در پایان از زحماتتون بسیار تشکر می کنم