با عضویت در خبرنامه مطالب را در ایمیل خود دنبال کنید

آموزش زبان انگلیسی

  • اهمیت آموختن زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست. از این رو نمی خواهم این مجال گفتگو را در این باب صرف کنم. اما آنچه مورد سوال است این است که چگونه می توان یک زبان خارجی مانند انگلیسی را در حد قابل قبولی یاد گرفت؟ تا به حال روش های مختلفی ابداع و معرفی شده است. شاید خود شما هم شیوه های مختلفی تجربه کرده، کلاس های زبان مختلفی را رفته یا کتب زبان مختلفی مطالعه کرده باشید. نگارنده این سطور نه مدرس زبان است و نه مبدع روش های نوین در آموزش زبان. دانش آموخته دکتری حقوق است در انگلستان. وی برای یادگیری زبان انگلیسی وقت قابل ملاحظه ای صرف کرده است تا بتواند از عهده کتب حقوقی به زبان اصلی برآید. آنچه خلاصه تجربه زبان آموزی وی می گوید این است:

آن کسی می تواند مطمئن شود که زبان انگلیسی را به خوبی فرا گرفته است که بتواند به زبان انگلیسی به طور دقیق و صحیح بنویسد! چون در یک متن صحیح انگلیسی باید لغات را در جای مناسب خود به کار برد، املای کلمات را درست نوشت، دستور زبان انگلیسی را کاملا رعایت کرد، علایم نوشتاری را دقت نمود، ساختارهای مختلف را دانست و…. یعنی تمام دانش زبان شما در متنی که می نویسید تجلی می یابد. و این هنری است بس ارزشمند. مهارتی که به تقویت آن بسیار کمتر پرداخته می شود! 

  • روشن است که اگر متن نوشتاری ما پر از اغلاط املایی و دستوری باشد علاوه بر اینکه نخواهیم توانست منظور خود را دقیق انتقال دهیم، بر قضاوت مخاطب ما نیز در خصوص کم و کیف کار ما تاثیر منفی خواهد گزارد.

حال که سخن از آموختن زبان انگلیسی است،‌ این آموزش در دو حوزه محل بحث است:

  • زبان عمومی
  • زبان تخصصی در رشته خاص

بنیان های زبان تخصصی در هر رشته ای از جمله زبان حقوقی بر زبان عمومی استوار است. اگر گفته شود ۸۰ درصد متون تخصصی را زبان عمومی تشکیل می دهد حرف ناصوابی زده نشده است.

  • در راستای تقویت زبان عمومی، پس از اینکه مجموعه ی جامعی برای تقویت زبان به ویژه مهارت نوشتاری نیافتم به این نتیجه رسیدم که علی رغم مشغله های فراوان، مجموعه ای تحقیق و تدوین کنم تا در اختیار علاقمندان قرار گیرد. برای این منظور ۱۰۰ درس طراحی نمودم و نام آن را «بهجت» نهادم، که هدف نهایی آن تقویت قدرت نوشتاری آکادمیکی در زبان انگلیسی است. هر کسی که بتواند با موفقیت به درس ۵۰ برسد، نه حتی درس ۱۰۰، قطعا سطح دانش زبان انگلیسی به ویژه نوشتن وی نسبت به آنچه امروز است، پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.

تاکنون ۲۰ درس اول مجموعه زبان انگلیسی منتشر شده است و دروس ۲۱ به بعد در همین سایت بخش زبان انگیسی عمومی به رایگان قابل دریافت است.

  • جای یک سخن باقی است. این مجموعه نه مدعی است معجزه می کند و نه در دل و ذهن نگارنده این تفکر بوده است. هیچ مجموعه دیگری نیز دارای این ویژگی نیست. زبان انگلیسی یک مهارت است که تنها با صرف وقت و زمان قابل توجه می توان به ابعادی از آن دست یافت. اعلام نتیجه گیری در مدت کوتاه تبلیغی بیش نیست. با این حال، سعی شده است این مجموعه از یک تقسیم بندی منطقی و محتوی قوی برخوردار باشد که با مطالعه دقیق آن توانایی خواننده در حوزه زبان انگلیسی مخصوصا در حوزه نوشتاری افزایش یابد.

 

ورود به صفحه آموزش زبان انگلیسی عمومی – کلیک کنید

ورود به صفحه آموزش زبان تخصصی حقوقی انگلیسی – کلیک کنید

نکته: برای بهره مندی از متون تخصصی لازم است زبان عمومی شما تقویت شود پس استفاده کافی از صفحه آموزش زبان انگلیسی عمومی ببرید.